Krever press mot okkupantene
Jamal Juma's forvaring ble i går forlenget med 7 dager, foreløpig uten bevis eller tiltale. SU krever at Norge kaster ut den israelske ambassadøren om ikke samvittighetsfangene settes fri.
Fredag 08. januar 2010
Siden september i fjor har Israel trappet kraftig opp forfølgelsen av palestinske ikke-voldsaktivister som kjemper mot apartheidmuren på Vestbredden. Opptrappingen har særlig rammet talspersoner for den ikkevoldelige organisasjonen Stop the Wall Campaign, bl.a. gjennom arrestasjonene av Mohammad Othman og Jamal Juma.
– Det nye er at Israel nå tar topplederne, ikke bare aktivistene, sier Mali Steiro Tronsmoen, leder i Sosialistisk Ungdom til Klassekampen. Hun mener det okkupantregimet prøver å tvinge palestinerne til taushet.
- Jonas Gahr Støre må ta kontakt med israelske myndigheter og reagere kraftig på disse politiske fengslingene. Om ikke samvittighetsfangene slippes fri bør Norge kaste ut den israelske ambassadøren fra landet.
Mohammad Othman er en profilert aktivist i Stop the Wall og har hatt et tett samarbeid med SU gjennom flere år. Han ble arrestert 22. september og sitter uten tiltale eller framlagte bevis under "administrativ forvaring." Denne løper ut 22. januar, men det er lite som tyder på at han vil bli løslatt.
Jamal Juma er hovedkoordinator for Stop the Wall og en kjent lederskikkelse i den palestinske sivile frigjøringsbevegelsen. Han ble arrestert 15. desember og sitter i administrativ forvaring uten tiltale eller framlagte bevis.
Se lenkene for aksjonstips.
Følg også med på Stop the Walls hjemmesider og Facebookgruppa Free the Anti-Wall Prisoners
I Norge prioriteres avisinnlegg til avisene og eposter til Utenriksdepartementet om saken.

