Arrestert på Vestbredden

Kl 15.30, norsk tid, ble Lars Klottrup Berge (23) fra Sosialistisk Ungdom, arrestert av israelske soldater da han besøkte i den palestinske landsbyeni Jayyous på Vestbredden.

Fredag 21. november 2008

Tips en venn   |  Utskriftsversjon   |  DelDel

Lars Klotttrup Berge er sentralstyremedlem i Sosialistisk Ungdom og befinner seg for tiden på den okkuperte Vestbredden i Palestina. Berge besøkte den palestinske landsbyen Jayyous da han ble arrestert av israelske okkupasjonssoldater. Berge sitter nå i forhør i den israelske bosetterkolonien Ariel. Det er enda uklart hvorfor Berge ble arrestert, eller hva han er siktet for.

- Jeg skulle besøke ledsagere i fra den kriste organisasjonen EAPPI i Jayyous i dag. Da vi kom dit skjønte vi at det lå an til sammenstøt mellom innbyggerne og israelske soldater, sier Klottrup Berge på telefon rett etter at han ble arrestert. 

- Da jeg hørte skudd rundt meg trakk jeg meg inn i et hus og ventet der til det roet seg, sier en tydelig preget 23-åring.

- Plutselig kom israelske soldater og arresterte meg og to kanadiske venner. Akkurat nå sitter vi her og venter på å bli ført bort. Vi vet ikke hvorfor vi er tatt eller hvor de har tenkt å ta oss med. Jeg fikk også beskjed om å ikke bruke mobiltelefonen min mer.

- Nå har de passet mitt og jeg vet ikke hvor lenge de vil holde oss eller hva som er anklagen, avslutter Lars Klottrup Berge, før han får beskjed om legge på.

Les mer hos Nettavisen
Les mer hos Dagbladet 
Les mer hos NRK