VASU- still going strong!

Høsten nærmer seg slutten og vinteren står for døren. Sørlandssosialistane har deltatt på mangt og tatt sørlandet et skritt nærmere revolusjonen, her er en oppsummering av høstens aktiviteter:

Av Ingrid Sofie  |  Lørdag 15. november 2008

Tips en venn   |  Utskriftsversjon   |  DelDel

Som vanlig besøkte vi byens skoler og delte ut løpeseddler og annet fristende SU materiale til byens glade ungdommer- og vi fikk til og med noen med oss i kampen dette året også!

Vi har hatt fokus på bolig, ungdoms- og studentboliger. Hvorfor? Fordi det er en stor mangel på disse, ikke bare i Vest Agder, men i hele landet generellt. Hele 12 000 studenter stod uten bolig ved studiestart i år! Og bare 10% av studentene ved UiA får studentbolig. Dette er ikke holdbart og Vest Agder SU krevet at lokalpolitikerne holder det de lover- nemlig å bygge minst 100 ungdomsboliger nå! (Det ble vedatt i 2003 at 160 ungdomsboliger skulle bygges innen 2007 -hvorav kun 60 har blitt bygget siden da)
For å sette fokus på ungdomsbolig-problemet har vi hatt Boligaksjon, boligmøte, og ikke minst hengt opp plakater som sprer budskapet.

På oppfordring fra vår kjære Lars (tidligere leder for VASU) som nå befinner seg i palestina, hadde vi vaffelsalg til inntekt for barnehagen i landsbyen Jayyous på den okkuperte Vestbredden i Palestina. Den har nærmere 130 barn og drives av lokale palestinere gjennom Jayyous Charity Center.  
På grunn av den vanskelige situasjonen i Palestina som følge av den israelske okkupasjonen, trenger barnehagen økonomisk støtte utenfra for å kunne drive sin virksomhet. Pengene vi samlet inn her og på krystallnatta ble tatt vel imot av våre Palestinske venner!

Krystallnattamarkering: I år sto Krs.SU leder Nils på stortromma og bestemte seg for å arrangere tidenes største Krystallnattamarkering. Og det ble jeg jaggumeg også; 150 kristiansandere samlet seg for å se bare egil band og rundt halvparten ble igjen for å høre en rekke andre band og flotte apeller.
http://www.fvn.no/kulturpuls/musikk/article625185.ece

I tillegg har vi sendt av agårde medlemmer på alskens seminarer og konferanser:
European Social Forum i Malmø: Vest Agder sendte en håndfull aktivister sammen med 75 andre SUere og ca 20.000 andre aktivister fra hele Europa til et gigantisk forum som sent kommer til å glemmes. Det var omtrent 200 ulike foredrag og debatter, og mist like mange kulturinnslag- også er det jo noe spesiellt ved å kjenne at du står sammen med mange andre, mange titusentalls andre, som også ønsker å forandre verden til det bedre. "For Sosialisme, feminisme og menneskeverd!", "Jalla Jalla, Muren skal falla!"

Studieledermøte: 2 representanter fra VASU dro til hovedstaden for å lære mer om hvordan man holder innledninger og annet nyttig. De fikk diplom og greier, så nå har vi "utdannede" studieledere til vinteren/vårens studiesirkler. Det er bare å glede seg!

Studentseminar: Representanter fra UiA SU dro avgårde til høstens store studentsamling. Studenter fra hele Norge var samlet da Venstrealliansen ved UiO og SU inviterte til studentseminar og hyttetur i Bærumsmarka 24.-26.oktober. Det var en fantastisk helg hvor studentene bla. skolerte seg på hvordan høyresida organiserer seg og hva de står for, hvordan en kan drive med aksjonsisme ved studiestedet, hadde feministisk selvforsvarskurs og sang arbeidersanger i badstua.

Globaliseringskonferansen: Norges eget sosiale forum samlet ikke mindre enn 2000 aktivister fra rundt om kring i fedrelandet- mennesker fra fagbevegelse, miljøbevegelse, kvinnebevegelse og fredsbevegelse  samlet seg til stormøter, debatter og verksteder for å diskutere og lage strategier for en annen verden.


Ingrid Sofie | E-post: vest-agder@su.no